Kilka miesięcy temu obchodziliśmy setną rocznicę Cudu nad Wisłą. Znamy doniosłość tego historycznego wydarzenia. Nasi przodkowie powstrzymali i pokonali Armię Czerwoną, która stanowiła śmiertelne zagrożenie nie tylko dla naszej Ojczyzny ale i dla całej Europy. Odnieśliśmy spektakularne zwycięstwo dzięki geniuszowi dowódców i waleczności Wojska Polskiego, zaangażowaniu całego społeczeństwa, sile Polskiego Ducha i wielu “dziwnym zbiegom okoliczności”. Istniało również wiele świadectw ze strony polskiej jak i sowieckiej o pojawieniu się na niebie Niezwykłej Pani – Matki Bożej. Nie bez przyczyny nasi przodkowie to wydarzenie nazwali Cudem nad Wisłą.

Z racji na reżim sanitarny, który obowiązywał w 2020 roku, uroczystości jubileuszowe były ograniczone i bardzo skromne. Również w naszej parafii nie było znaczącego akcentu upamiętnienia tamtych wydarzeń.

Jednak dzięki pomysłowi i inicjatywie Pana Andrzeja Wojtalewicza powstał imponujący symbol i pamiątka Cudu nad Wisłą. Pan Andrzej ufundował monumentalny kamień a na nim znalazła się piękna tablica – dzieło sztuki, zaprojektowana i wykonana przez artystę z Radziwia.

Niech ten pomnik przypomina nam a szczególnie młodemu pokoleniu o niezwykłych, heroicznych i cudownych wydarzeniach sprzed stu lat, które stały się udziałem naszych przodków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *